Hodina před svatbou se lehce zvrtne

Skvělá ostravská divadelní scéna má ve svém repertoáru i dosti psycho hru Hodina před svatbou z pera Pere Riera. Navštívila jsem toto představení při náhodné návštěvě Ostravy. Děj se odehrává někdy v přítomnosti v bohaté podnikatelské rodině obchodující s bonbóny.

Všichni jsou natěšení na nadcházející svatbu. O to více, že si dcera pana továrníka bere za manžela jednoho z jeho manažerů. Vše začíná velmi idylicky. Kdo zažil svatbu, tak je to klasický ranní stres v rodině nevěsty. Chystání, oblékání, bratři obdivují svou sestru v šatech. Nějaká ta sklenička. Znáte to. V průběhu příprav se seznamujeme s postavami. Tři synové, navenek poslušní otci ale uvnitř spurní a intrikující. Je zde několik meziher, při kterých dokonale poznáme charakter postav. Synové se opravdu projevili. Jednomu jde pouze o peníze a dědictví a kvůli tomu by nechal zemřít i svou milovanou sestru. Druhý je vypsychované hovado, které nemá k ráně daleko (ale pouze k ráně ženám, na chlapy si netroufne). Třetí nejstarší, kterému jde pouze o moc nad firmou. A jeden s druhým si nejsou podobní, jak podotkne jedna z přítelkyň.

hodina před svatbou v ostravě
zdroj obrázků: polar.cz

Při společném focení zhruba hodinu před svatbou se objeví postava Tonyho. Bývalého obchodního ředitele firmy (ve skvělém podání Václava Klemense). Ten hlavě rodiny sdělí, že za jeho zády se jedná o akvizici rodinné firmy nějakým korejským korporátem. Synové mají vyjednávání v plném proudu a otec, jako největší akcionář o tom ani neví. Také vyplyne na povrch, že nastávající zeť (v představení se osobně neukáže) byl vyměněn za zkušeného Tonyho právě proto, aby byl dosazen do předsednictva a synové měli díky němu zajištěn dostatek hlasů při hlasování o akvizici. Toto otce velmi rozzuří a další děj se odehrává již v rovině hádek a vysvětlování.

Můžu vám řict, že nikdo nezemře, i když těsně. Ve hře je pořádně dusno. Pro diváka přímo hmatatelné. Hra hezky po celou dobu graduje, nicméně konec mě trochu zklamal. V podstatě nedošlo k žádnému rozuzlení. Každopádně je to nejlepší činohra, na které jsem letos byla. TIP pro fanoušky: hraje tam i Pavlína Kafková, známa po celé ČR jako soudkyně Barbara.