Role kravaty v divadelních představeních

Brad Pitt rád nosí motýlky na všechny večerní akce
zdroj obrázku: revistamireasa.ro

Divadlo je jedno z mála míst, kde můžete zhlédnout toliko kravat na jednom místě v jednu chvíli. Tradice divadla stále udržuje zvyk mužů brát si kravatu. Ano, i zde dochází k hromadnému útlumu. Význam kravaty obecně spíše klesá za posledních přibližně patnáct let. Důvod je celkem zřejmý. Všechno začíná být méně formální. Do práce už nechodíme formálně, už vůbec ne ven nebo do hospody. Dalším důvodem je změna v oblékacím trendu. Kdysi nebyly takto hojně rozšířeny rifle a třička jako dnes. Muži nosili tesilové kalhoty a košili prakticky denně. A čím se chcete odlišit když všichni nosí podobné kalhoty a košili ? Přesně tak. Kravatou. Dnes je na výběr spoustu vzorů oblečení a význam kravaty jako odlišovacího prvku pominul. Poslední baštou vázanek tedy zůstaly významější společenské akce, důležité pracovní pozice, obchodní jednání, svatby, pohřby a právě divadla. Zde je nošení vázanek víceméně obvklé.

Jakou vázanku si nejlépe vzít?

Záleží samořejmě na obleku, ale na večerní představení se nosí obleky spíše tmavší. A bílá košile (pokud nevíte jak se sladit, vždy začněte bílou košílí). K tmavému obleku se hodí všechny tmavší odstíny hlavních barev – vínová (tmavě červená), modrá, černá, fialová. Zářivé barvy – zelená, žlutá, oranžová si nechte raději na svatbu.

Jaké další kravaty vidíme v divadle

Přestože samotné moderní kravaty i svatební kravaty ustupují méně oficiálnímu stylu oblékání, do módy opět přichází motýlky. Dnes se nosí nejen na večerní akce ale i přes den. A kupodivu jdou na odbyt hlavně motýlky barevné a vzorované. Ovšem v divadle si hlavně všímejte krásných starých kravat na kostýmech herců. Ty jsou asi ze všeho nejlepší. Pokud chodíte často a na různé hry, můžete vidět celý průřez vývoje vázanek. Od počátečních vázaných šátků, přes různé límcové kravaty až po dnešní moderní styl. Speciálně mám rád období konce 19. století, kdy kravaty byly spíš takové šátky, ale už se vázaly kolem krku. Vůbec nejhorší období je u nás zřejmě komunismus. Ti nosili klasické vázanky až absurdně široké a současně velmi krátké. Šířky se dělaly až 10,5 cm a vázaly se i několik cm nad pupek. Aby toho nebylo málo, tak je vázali malým uzlem four hand. Naštěstí tento trend se povedlo zvrátit a dnes již frčí běžné šířky 7 cm případně slimky 5-6 cm. Nezapomeňte si šatník vybavit aspoň několika kravatami, protože ceny jsou nízké a není nutné si kupovat něco hedvábného za osm kil, když místo toho koupíte tři krásné polyesterové kravaty a nikdo nepozná žádný rozdíl.