Slezské divadlo mě překvapilo Nocí na Karlštějně

Kdo se vydá do perly Slezska, aby si zde prohlédl nejstarší muzeum na území České republiky, měl by tento výlet spojit s návštěvou Slezského divadla. Při Noci na Karlštejně mi běhal mráz po zádech!

Filmovou podobu muzikálu, kterou mají na svědomí Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar a Zdeněk Podskalský, všichni moc dobře známe. Hra, která se inspirovala dílem Jaroslava Vrchlického, se stala filmem již v roce 1973. V té době ztvárnil roli krále Karla IV. Vlastimil Brodský. Elišku Pomořanskou si zahrála Jana Brejchová. Pokud stejně jako já znáte každé slovo písně, která ve filmu zazní, nesmíte si nechat ujít zpracování hry, o kterou se postaralo Slezské divadlo. Budete žasnout!

Podobný herecký výkon, s jakým se setkáte, byste očekávali v některém z kamenných pražských stánků, ale rozhodně ne na periferii. Možná budete dojati a ohromeni, stejně jako já!

Roman Harok je v roli naprosto přesvědčivý a do divadelního prostředí svým pojetím krále Karla vnáší noblesu a majestát. Libor Olma v roli Arnošta z Pardubic vnáší do hry potřebný humor a legrácky, které se ve filmu nevyskytují. Po nich následuje hurónský smích většiny publika.

Ve hře zazní evergreeny jako Lásko má, já stůňu, Do věží, Hoja, hoj a další. Připomenete si nadčasový milostný příběh, který představí hity skladatele Karla Svobody a textaře Jiřího Štaidla. Nechybí zde ani vévoda bavorský a král cyperský a jeruzalémský, jejichž zpěv se rozléhá a rezonuje celým divadelním prostorem.

Možná i vy budete překvapeni, s jak kvalitním představením se setkáte. Byla jsem na něj již dvakrát, přitom jedno z nich bylo ve večerních hodinách pro veřejnost, druhé bylo určeno studentům. Kvalita naprosto srovnatelná. Nikdo z herců nevynechal ani na chvíli. A k tomu ten úžasný orchestr!